Content AI-ն ներկայացրել է նոր հարթակ՝ գեներատիվ ԱԲ տեխնոլոգիայով աշխատող թվային օգնականներ ստեղծելու համար
Ընկերությունը ներկայացրել է իր առաջատար լուծման՝ Content AI Intelligent Search 6.0 նոր տարբերակը։ Այս հարթակն այժմ դարձել է գործիք, որի միջոցով կազմակերպությունները կարող են ստեղծել թվային օգնականներ՝ ուղղված փաստաթղթային աշխատանքների ավտոմատացմանը և աշխատակիցների առօրյա գործառույթների պարզեցմանը։
Content AI Intelligent Search — համակարգը նախատեսված է կազմակերպության ներսում տեղադրված բազմաբնույթ տեղեկատվական հարթակներից համապարփակ որոնում իրականացնելու համար։ Տեղայնացված լեզվային մոդելների (LLM) և RAG տեխնոլոգիայի համադրման շնորհիվ այժմ հնարավոր է ստեղծել «խելացի» օգնականներ, որոնք օգնում են արագ կողմնորոշվել փաստաթղթերի հսկայական ծավալների մեջ։
Այսպիսի գործիքներն արդեն դառնում են ժամանակակից բիզնես միջավայրի կարևոր մաս։ Դրանք կարող են ընկալել բնական լեզվով տրված հարցեր կամ հանձնարարություններ և համապատասխանաբար կատարել անհրաժեշտ գործողություններ՝ առանց մարդու միջամտության։
Content AI-ի օգնականները կարող են՝
- պատասխանել աշխատակիցների գործնական հարցերին՝ հիմնվելով ամբողջ ներքին փաստաթղթաշրջանառության վրա,
- ամփոփել բարդ ու ծավալուն փաստաթղթեր՝ առանձնացնելով հիմնական բովանդակությունը,
- ստուգել փաստաթղթերը՝ համապատասխանության տեսանկյունից՝ ներքին կանոնակարգերին ու անվտանգության պահանջներին, ինչպես նաև բացահայտել հնարավոր ռիսկային կամ գաղտնի տեղեկատվություն։
Հարցուպատասխանային ռեժիմով աշխատելու ունակությունը բազմակի արագացնում է անհրաժեշտ տեղեկատվության որոնումը։ Օրինակ՝ բավական է ձևակերպել հստակ հարց՝ «Ե՞րբ է նոր աշխատողը ստանում բժշկական ապահովագրություն», «Ի՞նչ տուգանք է նախատեսված մատակարարման ուշացման դեպքում», կամ «Ո՞ր նորմատիվում է նշված հողային աշխատանքների անվտանգության կարգը»։ Համակարգը մի քանի վայրկյանում կվերադարձնի պատասխանը՝ հղումով դեպի տվյալ աղբյուրը և հաշվի առնելով օգտվողի հասանելիության մակարդակը։
Նման մոտեցումը օգնում է նոր աշխատակիցներին արագ ինտեգրվել, իսկ փորձառու մասնագետները կարող են կենտրոնանալ իրենց հիմնական աշխատանքային գործառույթների վրա՝ առանց անընդհատ տեղեկատվություն փնտրելու։
Տեխնիկական աջակցման բաժիններում այս լուծման օգտագործումը թույլ է տալիս կրճատել հաճախորդների հարցումներին արձագանքելու ժամանակը և բարձրացնել մեկ մասնագետի կողմից սպասարկված դիմումների քանակը։
Նոր տարբերակը նաև ինտեգրվում է 1С հարթակների հետ, այդ թվում՝ «1С․ Փաստաթղթաշրջանառություն» համակարգի, ինչը հնարավորություն է տալիս ավտոմատացնել նաև այս միջավայրում իրականացվող փաստաթղթային աշխատանքները։
Content AI Intelligent Search 6.0-ն ունի բաց ճարտարապետություն, ինչը նշանակում է, որ կազմակերպությունները կարող են ինքնուրույն ստեղծել իրենց թվային օգնականներին՝ առանց մատակարարի ուղիղ մասնակցության։
«Ի տարբերություն ամպային LLM-ների վրա հիմնված լայնորեն տարածված չատ-բոտերի, որոնք չեն կարող օգտագործվել առանց ներքին փաստաթղթերը փոխանցելու ամպային միջավայր, Content AI-ն ապահովում է ամբողջ գործընթացի գործարկումը ընկերության ներքին ցանցում։ Սա երաշխավորում է կորպորատիվ տվյալների լիարժեք անվտանգությունը և գաղտնիության պահպանումը», — նշել է արտադրանքի ղեկավար Անտոն Ֆրոլովը։
Ընկերության տնօրեն Սվետլանա Դերգաչևան ընդգծել է. «Այս լուծումը բացում է մեծ հնարավորություններ, հատկապես արդյունաբերական ոլորտների համար՝ մեքենաշինություն, մետալուրգիա, հանքարդյունաբերություն։ Այն օգտակար կլինի տեխնիկական աջակցման թիմերին, իրավաբաններին, գնման մասնագետներին, ինժեներներին և գիտահետազոտական բաժիններին։ Թվային օգնականների օգտագործումը բարձրացնում է աշխատանքի արդյունավետությունը, նվազեցնում օպերացիոն ծախսերը և կրճատում ֆինանսական ու իրավական ռիսկերը»։
Այս լուծումն արդեն իսկ կիրառվում է մի շարք ընկերություններում, որոնց հաջողությունը մեծապես կախված է ներքին փորձի և գիտելիքների արդյունավետ օգտագործումից՝ հատկապես R&D, իրավաբանական և անվտանգության ստորաբաժանումներում։

Content AI выпустила платформу для создания цифровых ассистентов на основе генеративного ИИ
Компания Content AI представила обновленную версию продукта Content AI Intelligent Search 6.0. Платформа трансформировалась в инструмент для создания цифровых ассистентов, способных автоматизировать рутинные задачи в работе с корпоративными документами.
Content AI Intelligent Search — решение для сквозного поиска по корпоративным источникам хранения данных. Благодаря интеграции с локальными языковыми моделями (LLM) и реализации технологии RAG на базе продукта стало возможно создание цифровых ассистентов.
Сегодня эти инструменты становятся важным элементом бизнес-среды. Они способны понимать инструкции, сформулированные на естественном языке, и выполнять различные действия в работе с документами, автоматизируя рутинные задачи сотрудников.
Цифровые ассистенты на базе Content AI Intelligent Search могут:
• давать ответы на вопросы, связанные с операционными задачами, по всем внутренним документам;
• резюмировать содержание объемных документов, выделяя в них ключевые факты;
• проверять документы на соответствие внутренним регламентам, а также отсутствие конфиденциальной или нежелательной информации;
Возможность взаимодействовать с корпоративными источниками данных посредством вопросно-ответного режима позволяет в разы ускорить процесс поиска нужной информации. Пользователям достаточно сформулировать конкретный вопрос: «Когда новому сотруднику предоставляется ДМС», «Какая сумма штрафа за просрочку по договору поставки», «В каком СНиПе указаны требования к организации и безопасности проведения земляных работ», — и система за считанные секунды предоставит ответ с указанием источников информации и с учетом прав доступа текущего пользователя. В результате новые сотрудники быстрее вливаются в рабочий процесс, а опытные не отвлекаются от своей основной деятельности.
Применение продукта в отделе техподдержки позволит сократить время реакции на запрос клиента и увеличить число успешно закрытых заявок на одного сотрудника отдела.
Извлечение фактов из документов обеспечит автоматизацию процессов анализа тендерной документации, полученных коммерческих предложений или объемных регламентов.
В версии Content AI Intelligent Search 6.0 появилась возможность поиска информации в решениях на базе 1С: Предприятие, в частности в 1С: Документооборот, что позволяет автоматизировать работу с документами и в этом источнике.
Content AI Intelligent Search 6.0 имеет открытую архитектуру, и новые цифровые ассистенты могут создаваться на стороне клиента без привлечения вендора.
«Популярные чат-боты на основе облачных LLM не могут ответить на вопросы по внутренним документам компании без предварительной их загрузки в облако. Однако для корпоративного сегмента работа в незащищенной среде неприемлема. Наше решение действует исключительно в контуре компании. Таким образом обеспечивается полная безопасность в работе с корпоративной информацией, сохранность и конфиденциальность данных», — отметил ведущий менеджер продукта Content AI Intelligent Search Антон Фролов.
«Content AI Intelligent Search 6.0 — это инновационное решение для автоматизации рутинных процессов. Мы видим большой потенциал для его применения в промышленном секторе, а именно в машиностроении, приборостроении, металлургии, добывающих отраслях. Продукт будет полезен специалистам в области технической и клиентской поддержки, юридическому департаменту, специалистам отделов закупок, инженерам и R&D, — добавила генеральный директор Content AI Светлана Дергачева. — Использование цифровых ассистентов позволяет увеличить производительность работы сотрудников, сократить операционные издержки, снизить финансовые, юридические, производственные риски».
Content AI Intelligent Search уже активно применяется в ряде компаний, бизнес которых напрямую зависит от эффективного использования накопленных знаний: в R&D отделах промышленных холдингов, в юридических компаниях, службах экономической безопасности и др.